Helmerin ja Helgan äidin ammatti

0,00

Varasto loppu

Helga Hidalmiina kissojen kunniavieraana -kirjassa kerrotaan, että Helgan ja Helmerin äiti on työmatkalla, kun muu perhe lähtee vierailulle Kehräkummun kissataloon. Mutta äidin ammatti jää kuitenkin tuossa kirjassa vielä arvoitukseksi. Miksi hän on toisinaan työmatkoilla ihan yön ylikin?

Äiti on tulevassa Helmeri Hessunpoika löytää lajinsa -kirjassa huomattavasti vahvemmin mukana, joten me tekijät tarvitsemme ehdottomasti tiedon äidin ammatista! Kertoisitko sinä sen meille?

Äidistä ei tähän asti ole vielä paljoa kerrottukaan – oikeastaan vain se, että hänellä on toisinaan lompakko hukassa ja niin sitä joudutaan etsimään kissojen ja koirien kanssa. Onkohan äidillä liikaa työstressiä, kun lompakkokin tuppaa katoamaan, vai mistähän se mahtaa kertoa?

Näin maksuton verkkokauppa toimii:

  1. Jos ehdotuksen tekijä on alaikäinen, täyttäkää aikuisen yhteystiedot ”tilaustietoihin”. Kommunikointi tapahtuu sähköpostilla tilaustietoihin merkityn sähköpostiosoitteen kautta eli aikuinen toimii yhteyshenkilönä.
  2. Aikuinen lukee Joukkoluovuuden maksuttoman verkkokaupan säännöt alta ennen ”ostoksen” tekoa. Lomakkeen täyttävä aikuinen on vastuussa siitä, että sääntöihin on tutustuttu ja sitouduttu.
  3. Kirjoittakaa ehdotus perusteluineen sekä mahdolliset lapsen tiedot (nimi ja ikä) lomakkeen TILAUKSEN KOMMENTIT -kenttään.
  4. Jos meillä on kysyttävää/tarkennettavaa, otamme yhteyttä sähköpostitse.

 Sitten vain luovuus valloilleen. Tervetuloa ”ostoksille”!

 

Varasto loppu

Kuvaus

JOUKKOLUOVUUDEN VERKKOKAUPAN SÄÄNNÖT

Helmeri Hessunpoika löytää lajinsa on Merkityskirjat-sarjan toinen osa, joka jatkaa Helga Hidalmiina kissojen kunniavieraana -kirjassa esiintyvän perheen seikkailuja. Yhteisöllinen lastenkirja syntyy osin joukkoluovuudella, mikä tarkoittaa sitä, että maksuttoman verkkokaupan kautta kuka tahansa voi antaa ideoita/ehdotuksia kirjan tekijöille tarinan yksityiskohdiksi.

Joukkoluovuuden maksuton verkkokauppa on vain tallennuksen työkalu, rahaa ei liiku tässä kaupassa lainkaan!

”Verkkokauppaostoksen” tekijän tulee olla täysi-ikäinen, joten jos Luovaksi Merkitysassistentiksi hakee lapsi, on alusta asti mukana prosessissa oltava aikuinen, joka samalla antaa myös suostumuksen siihen, että lapsi saa näin omalla nimellään osallistua kirjantekoon, mikäli ehdotus valitaan kirjaan.

Verkkokauppaan annettuja tietoja ei luovuteta kolmansille osapuolille ja Merkityskirjat käsittelee niitä vain osana joukkoluovuuden prosessia. Merkityskirjat poistaa valintojen jälkeen (31.5.) kaikki annetut tiedot järjestelmästään, ellei ”tilaaja” ole erikseen antanut lupaa sähköpostin lähettämiseen myös jatkossa.

Ehdotuksia voi antaa 6.5. asti, jolloin Joukkoluovuuden maksuton verkkokauppa sulkeutuu. Mukaan valitut ideat julkistetaan Merkitysblogissa Helgan nimipäivän kunniaksi 31.5.

Kirjan tekijöillä on oikeus muokata annettuja ideoita niin, että ne sopivat tarinaan kokonaisuutena. Ehdotuksen antaja saa nähtäväksi oman ideansa jatkojalostuksen ennen kuin kirja menee painoon lokakuussa 2018.

Lukijoiden ehdotukset, jotka valitaan mukaan kirjaan, merkitään kirjaan selkeästi omalla tunnisteella ja kirjan alussa jokainen Luova Merkitysassistentti mainitaan nimeltä. (Tai jos idea on toteutettu työryhmänä, kerrotaan kirjassa työryhmän/luokan nimi.) Ideoiden ja niiden antajien taustoja avataan pidemmin osoitteessa www.merkityskirjat.fi/joukkoluovuus (jonka sisältöön kannattaa tutustua ennen ”ostoksen” tekemistä, jotta joukkoluovuuden idea avautuu konkreettisesti).

Luovat Merkitysassistentit saavat itselleen diplomin, joka kertoo osallistumisesta yhteisöllisen lastenkirjan luovaan prosessiin. Heidät myös kutsutaan mukaan kirjan julkistamisjuhliin Kätevä & Tekevä -messuille Lahteen 3.11.2018